Metoda EFT: účinná pomoc pro vaše tělo i mysl

Známe to jistě všichni, větší či menší stresové situace na nás útočí každý den a našemu organismu rozhodně neprospívají. Ačkoliv se v nejvyšší míře podepisují na psychice žen, obtíže stále častěji postihují i muže a děti. Existuje však jednoduchá metoda, která pomáhá během krátké doby odstraňovat různé nepříjemné obtíže – EFT terapie.

Metoda EFT (Emotional Freedom Techniques), neboli Technika emoční svobody, vychází ze znalostí tradiční čínské medicíny a navazuje na staré učení mistrů TAO, kteří pracovali s meridiány, jedná se o jednu z forem psychologické akupresury. Metoda vychází z teorie, že za negativní emoce a následně třeba i fyzickou bolest může porucha energetických drah v našem těle. Někdy se můžete setkat také s termínem metoda poťukávání, neboť právě poklepávání prsty v kombinaci s dalšími fázemi působí na akupresurní body a pomáhá uvolnit tok energie.

Historie metody

Ačkoliv může uvedený popis působit poněkud esotericky a samotná metoda je často považována spíše za pseudovědu, bývá dnes využívána i jako jedna z možností psychoterapie. Metodu EFT vytvořil v polovině 90. let Gary Craig zjednodušením systému Terapie mentálního pole Rogera Callahana ze 70. let. Původní systém byl velmi náročný, neboť předpokládal poklepávání až na 365 akupresurních bodů v daném pořadí. Gary Craig se celým systémem začal zabývat a následně ve spolupráci s Callahanem vybral 11 bodů, které jsou pro terapii dostačující.

Jak metoda EFT funguje

Jak již bylo zmíněno metoda EFT pracuje s energetickými drahami a lidskou psychikou. Pokud jsme si během života v sobě nastřádali nezpracované emoce, traumata či negativní zážitky, mohou časem vyústit i v psychické problémy, či fyzickou bolest. Je to tím, že se naruší energetický systém v našem těle. Při terapii je nejprve nutné co nepřesněji pojmenovat problém, následně budete poklepávat na akupresurní body a opakovat tzv. ladící větu dokud nepocítíte určité uvolnění, zlepšení, nebo úplnou úlevu. Během terapie se pocity, či bolest mohou přesouvat než docela zmizí. Znamená to, že se energetické dráhy těla rozproudily a postupně dochází k léčení.

Co může EFT pomoci vyřešit?

EFT je možné použít při široké škále obtíží. I když má psychoterapeutický charakter, stále častěji je využívána i pro odstranění fyzických problémů. Zde je pouze několik příkladů toho, s čím vám může tato metoda pomoci:

  • stres
  • deprese
  • zvýšení sebevědomí
  • nespavost
  • poruchy chování a učení
  • závislosti
  • odstranění negativních myšlenkových vzorců
  • panický strach, fobie
  • fyzické problémy (migrény, alergie, bolesti apod.)

Seznam by mohl být ještě obsáhlejší, neboť se stále objevují nová zjištění, co pomohla metoda EFT vyřešit. Je však nutné mít na paměti, že se jedná jen o podpůrný prostředek a metoda není náhradou tradiční medicíny. Jednou z jejích výhod je také to, že ji mohou využívat i děti.

Pokud vás metoda EFT zaujala a rádi byste se jí naučili, přijďte 3. prosince 2019 do Pracovny ŽENY s.r.o. Slaný, kde vám o ní více řekne certifikovaná lektorka Dana Sušánková.